Szkicownik artysty – Hubert Czajkowski

wpis w: Artyści | 0

Oddaję dzisiaj w Twoje ręce (oczy?) pierwszy, i mam nadzieję nie ostatni, szkicownik komiksowy.

Dawno temu zaczytywałem się w “Magii i Mieczu”, do którego ilustracje tworzył Hubert Czajkowski. Jego prace zdobiące teksty do gry “Zew Cthulhu” wprowadzały taki klimat, że… Może Lovecraft umiałby to opisać? Ja nie bardzo potrafię. Wspomnę tylko, że teksty bez tych ilustracji byłyby pewnie o połowę mniej straszne i dziwne.

Dużo, dużo później, kiedy wymyślałem fabułę moich komiksów pomyślałem, że świetnie byłoby, gdyby to własnie Hubert narysował coś w konstruktowym świecie. To było takie moje ciche marzenie. Nie wiedziałem nawet, czy Hubert coś jeszcze rysuje. Później znalazłem jego prace w książkach Fabryki Słów… Znów cisza, aż w końcu spotkaliśmy się w Warszawie na Festiwalu Komiksu Historycznego jakieś 3 lata temu. Pogadaliśmy trochę, udało mi się zdobyć “Lux in tenebris” z czadowym autografem. No i się nie zapytałem o rysunki do Konstruktu, bo za bardzo cieszyłem się z autografu. Zresztą Konstruktu miało już nie być…

Później złapaliśmy kontakt mejlowy i…

Stało się! Hubert rysuje okładki do nowego Konstruktu!

(Napiszę pewnie jeszcze o tym kilka postów.)

Szkicownik

Na pewno nie raz zastanawiałeś się jak wygląda praca twórcy komiksowego. Dzisiaj nadarza się niepowtarzalna okazja, żeby zajrzeć do pracowni Huberta Czajkowskiego. Może nawet nie tyle zajrzysz do pracowni, co będziesz miał wgląd w to, jak wygląda praca nad okładką na samym początku tworzenia.

Po zapoznaniu się z materiałem do zilustrowania, rozpoczyna się szkicowanie. Moim zdaniem właśnie wtedy powstają najbardziej wartościowe skarby.

Poniżej galeria szkiców wykonanych przez Huberta przed stworzeniem ilustracji do okładek Konstruktu.

Później jest rysunek “na czysto”. Nie wiem jak pracuje Hubert. Mam swoje podejrzenia, ale każdy rysownik powinien mieć swoje tajemnice, dlatego nic więcej nie napiszę. Może Hubert kiedyś sam będzie chciał uchylić rąbka tajemnicy, napisać co dzieje się podczas rysowania, jak to wszystko wygląda itd.

Efekt finałowy przed i po nałożeniu kolorów przedstawię w jednym z kolejnych postów. Wtedy też zostanie zaprezentowana okładka do trzeciego tomu Konstruktu!

Dotychczasowe prace Huberta możecie obejrzeć na jego blogu.

Komiksy z serii Konstrukt można zamawiać w sklepie Materia Komiks.

Z Bogiem!