Od czasu reaktywacji komiksu Konstrukt pojawiają się pytania, czy jest to ten sam komiks, który w 2010 i 2011 roku dystrybuowałem w kioskach? Co w ogóle znaczą te wersje okładkowe? Co to w ogóle jest i po co?
Poniżej krótki i myślę, że wyjaśniający wszystko przewodnik.
Czarna Materia Prezentuje: Konstrukt (CMP: Konstrukt)
Konstrukt, który obecnie jest wydawany nie jest komiksem Czarna Materia Prezentuje: Konstrukt (potocznie tylko nazywanym Konstruktem).
Można powiedzieć, że aktualnie wydawany Konstrukt jest kontynuacją Czarnej Materii, ale absolutnie nie potrzeba lektury CMP do zrozumienia Konstruktu.
Poniżej okładki CMP: Konstrukt. Tego nie znajdziecie w obecnym Konstrukcie!
W ogóle nie wiem, czy gdziekolwiek to znajdziecie.
Konstrukt
Obecnie wydawany Konstrukt, jest poprawioną i wzbogaconą o dodatki wersją „cyfrowego” komiksu wydawanego w latach 2011-2012. Niektóre poprawki zmieniają wymowę komiksu. Czasami wymieniam całe plansze, innym razem poprawiam czernie i kolory.
Każdy tom Konstruktu wydawany jest w trzech wersjach okładkowych: mojego autorstwa, autorstwa Huberta Czajkowskiego i w wersji „blank cover”, który na potrzeby własne nazwałem „pustookładką”. Wnętrze we wszystkich wariantach okładkowych jest takie same.
Poniżej okładki Konstruktu.
Różnice w stosunku do wydania cyfrowego:
Krótko chciałem rozszerzyć to, o czym pisałem wyżej. Oprócz wymienionych wcześniej różnic wydań „cyfrowych” i papierowych jest jeszcze jedna, bardzo istotna zmiana. Konstrukt został wpisany do uniwersum komiksowego Jana Hardego. W pierwszym i drugim tomie nowej serii z Erykiem Horowitzem w roli głównej można znaleźć dodatki, w których Konstrukt przeplata się z serią o Janie Hardym. Dodatkowo w drugim tomie Konstruktu świat został poszerzony o komiks „Ale W Radiu Nic Nie Mówili”, który narysowałem do scenariusza Sławka Zajączkowskiego, a który pokolorował Jacek Hajnos.
Obecnie kończę fazę koncepcyjną dwóch kolejnych części z cyku „Radiowego”. Będzie to mały crossover „Radiowy” wewnątrz innego, dużego crossovera Stacja Konstrukcja. Połączy serie Konstrukt, Jan Hardy, Ognik i komiks „AWNNM”.
Czytelniku Konstruktu, dzięki za pomysł na ten artykulik. Mam nadzieję, że będzie pomocny.